Basketbol Sahası Yapımı

Basketbol Sahası
› Basketbol Sahası alt yapı, asfalt, akrilik zemin ve çevre tel çit olarak tümüyle anahtar teslim olarak uygulanabilmektedir.
› Dünyada ve Türkiye’de en fazla tercih edilen saha altyapısı asfalttır. Bu sebeple asfalt altyapı için özel sportif zemin kaplama olan akrilik zemin kaplama uygulanmaktadır.

BASKETBOL SAHASI YAPIM AŞAMALARI
1-ALT YAPI:
Sahanın inşa edileceği alan önceden düzgün bir şekilde tesviye edilmelidir. sonra 20 cm toprağın içinde kalacak şekilde sahanın etrafı 50x30cm çevre hatılı ile dönülür. Hatıl betonu atıldıktan sonra oluşan havuzun içerisine 20cm yüksekliğinde 4 ve 5 numara çakıl ile doldurularak sıkıştırılır. Bu sıkıştırılmış zemin üzerine ortalama 10 cm %50 taş tozuyla karışık mekanik stabilize yapılır ve zemin asfalt atılmaya hazır hale getirilir.
2-ASFALT KAPLAMA:
Dolgusu yapılmış, gerektiği gibi sıkıştırılmış ve meyil verilmiş alanın üzerine iki kademeli ilk kademe takribi 4 veya 5 cm ince mıcırlı top coat finishing coat olarak tabir edilen, toplam 8-9 cm asfalt kaplama yapılır.
3) AKRİLİK ZEMİN
2 Kat Resurfacer Dolgu Özellikli
2 Kat Premix Boya Dolgu Özellikli
1 Kat Premix Konsantre Boya
2 Kat Premix Standart Çizgiler
4-ÇEVRE TEL-ÇİTİ (KAYNAKLI UYGULAMA):
3,00 m ara ile çevre hatıl betonun içinde 76’lık ankrajlar bırakılır. İçlerine 60×2,5 mm çapında borular dikme olarak kaynatılır. Daha sonra 48 x 2 mm çapında 3 sıra halinde alttan, ortadan ve üstten olmak üzere kayıtlar atılır. Hazırlanan konstrüksiyona 4,00m yüksekliğinde 50×50 göz aralıklı 3,5mm PVC kaplamalı örgü teli, örgü telinin esnemesini önlemek için 3 sıra gergi teli çekilerek montaj i?lemi tamamlanır.